Data publikacji: 2024-05-18

Jakiego podkładu użyć dla swojego typu skóry?

Podkład stanowi podstawę każdego makijażu. Dobry podkład upiększa i uwydatnia największe zalety naszej urody. Doskonały podkład dodatkowo zadba o kondycję i zdrowie skóry. Na co zwrócić uwagę, by w gąszczu oferowanych przez sklepy produktów wybrać coś właściwego dla siebie? I jak dobrze go użyć?

makijaż, serum

Rodzaje podkładów

Do upiększenia skóry można wybrać albo standardowy podkład, albo kremy BB, CC lub DD.

Standardowe podkłady mają za zadanie stworzenia jednolitej bazy do dalszego makijażu. Mimo że często zawierają w swoim składzie witaminy czy składniki nawilżające, to ich podstawowe działanie polega na upiększaniu, nie na pielęgnacji.

Najbardziej popularne rodzaje podkładów, to:

  • kryjący — przeznaczony do każdego rodzaju skóry, która wymaga ukrycia niedoskonałości takich jak: przebarwienia, blizny, trądzik ;

  • matujący — adresowany do posiadaczy cery mieszanej i tłustej;

  • nawilżający — odpowiadający potrzebom cery suchej, odwodnionej oraz cery mieszanej;

  • rozświetlający — przeznaczony do skóry poszarzałej i zmęczonej, suchej i dojrzałej;

  • wygładzający — nadający się zwłaszcza do cery starzejącej się lub dojrzałej.

Każdy z opisanych wyżej podkładów może mieć różne wykończenie: matowe, rozświetlające albo satynowe. Jego wybór zależy nie tylko od rodzaju cery, ale też od okazji lub pory roku. Rozświetlające podkłady sprawdzą się w lecie, ale i na co dzień, jeśli zależy nam na promiennym wyglądzie. Na wieczór lepiej sprawdzą się podkłady matujące, które utrzymają makijaż w niezmienionym stanie przez wiele godzin, nawet po intensywnej zabawie. Saty­no­we podkłady dają sub­tel­ny, ale nie prze­sa­dzo­ny blask. Wykonany nim make-up, daje gład­kie, mięk­kie wy­koń­cze­nie z tylko odro­bi­ną roz­świe­tle­nia. Jest odpowiedni na wiele okazji, także do codziennego makijażu.

Podkłady mogą różnić się od siebie nie tylko właściwościami, ale też konsystencją. Najczęściej występują w postaci: płynnej, kremowej, sypkiej oraz musu. Mogą mieć także wygodną formę kompaktu lub sztyftu. Najbardziej popularne są podkłady płynne, występujące w wariantach odpowiadających potrzebom każdego rodzaju skóry. Kremowe podkłady są gęstsze od podkładów płynnych, a jednocześnie mniej puszyste niż podkłady w musie. Mają przyjemną, odżywczą konsystencją i gładko rozprowadzają się po skórze. Szczególnie nadają się do skóry suchej bądź dojrzałej. Najlżejszą formułę, która nie zatyka porów mają produkty sypkie, do których należą podkłady mineralne. Z kolei najcięższą, a więc i najbardziej kryjącą mają podkłady w kompakcie oraz sztyfcie. Wybór konkretnej konsystencji zależy od rodzaju skóry, ale także od osobistych preferencji.

Dla osób, które nie lubią zbyt długo się malować, albo cenią minimalizm, dobrym wyborem będzie krem BB, CC lub DD. Krem BB stanowi połączenie kremu pielęgnacyjnego z podkładem, który wyrównuje koloryt skóry i delikatnie zakrywa niedoskonałości. Nakłada się go szybko jak krem, a oprócz nawilżenia i odżywienia skóry zyskuje się cerę pełną blasku i o naturalnym kolorycie. Często jest wzbogacony o wysokie filtry UV. Jest przeznaczony dla cer młodych, ale i lub dojrzałych niepotrzebujących dużego krycia.

Krem CC pielęgnuje i odżywia podobnie jak BB, ale zapewnia mocniejsze krycie, przez co jest znacznie cięższą formułą. Nadal jednak pozostaje znacznie lżejszym wyborem, niż klasyczny podkład kryjący. Łatwiej się go nakłada i nie obciąża skóry. Polecany jest do cer z problemami takimi jak przebarwienia, trądzik czy rozszerzone naczynka. Łączy w sobie cechy trzech produktów — podkładu, kremu i korektora.

Krem DD łączy cechy kosmetyków BB i CC, ale został wzbogacony o składniki przeciwstarzeniowe. Przeznaczony jest do pielęgnacji cery dojrzałej lub z przebarwieniami. Ma za zadanie ukryć nierówności i mankamenty cery, spowolnić oznaki starzenia i rozświetlić skórę.

makijaż, produkty

Kryteria wyboru podkładu

By wybrać najlepszy dla siebie kosmetyk, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj swojej cery oraz dobór odpowiedniego odcienia.

Jaki podkład wybrać z uwagi na rodzaj cery

Podkłady występują w wariantach do cery tłustej, suchej, mieszanej i normalnej.

Podkład do cery tłustej i trądzikowej powinien mieć formułę beztłuszczową, która nie zatyka porów, nie zaognia stanów zapalnych oraz dobrze kryje wszelkie niedoskonałości i zapobiega jej błyszczeniu. Najlepiej, gdyby zawierał także składniki aktywne mające działające: antybakteryjnie, regenerujące, kojące podrażnienia, regulujące wydzielanie sebum. Sprawdzą się tu podkłady o matowym wykończeniu, mineralne i w kompakcie.

Cera sucha i dojrzała potrzebuje nawilżenia i rozświetlenia, tak by skóra była pełna blasku i wyglądała młodo. Podkład dedykowany takim cerom powinien zatem posiadać te właśnie właściwości. Dobrym wyborem będzie produkt o satynowym wykończeniu, płynny lub kremowy, zawierający witaminę E chroniącą przed wolnymi rodnikami i kwas hialuronowy lub glicerynę. Składniki te zapobiegną wysuszeniu skóry i podkreślaniu zmarszczek. Właściwym wyborem będą więc podkłady wygładzające, rozświetlające, nawilżające

Cera mieszana to połączenie cery tłustej na nosie, brodzie i czole (strefa T) oraz suchej lub normalnej na policzkach i pod oczami. Potrzeby tego typu skóry diametralnie się różnią, dlatego należy używać dwóch podkładów jednocześnie, dopasowanych do potrzeb odpowiednich obszarów na twarzy, albo wybrać podkład dedykowany specjalnie dla niej. Oczywiście znacznie łatwiej jest skorzystać z drugiego sposobu, gdyż niewątpliwą zaletą podkładu do cery mieszanej jest jednoczesne działanie w obu obszarach: regulującym pracę gruczołów łojowych i utrzymującym właściwy poziomu nawilżenia skóry. Dzięki niemu suche partie są nawilżone, a tłuste zmatowione. W zależności od kondycji i potrzeb skóry podkład ten może mieć lekkie, średnie jak i pełne krycie.

Osoby posiadające cerę normalną, nie mają większych problemów z doborem odpowiedniego podkładu. Przez większość czasu skóra po prostu ładnie wygląda i wystarczy użyć lekkiego kremu BB, by podkreślić jej naturalne piękno.

Osobnej wzmianki wymagają dwa podtypy skóry: naczynkowa i dojrzała. Przy cerze naczynkowej podkład powinien być dostosowany do typu skóry. Jeśli skóra jest tłusta i ma w dodatku tendencje do trądziku, to lepiej wybierać podkłady o dobrym kryciu, ale lekkiej konsystencji i matowym wykończeniu. Ważne, żeby skóra pod nim swobodnie oddychała, a ewentualne prześwitujące naczynka można zakamuflować zielonym korektorem do twarzy. Natomiast jeśli skóra jest sucha to podkład może mieć gęstszą konsystencję i lepsze krycie. Powinien też być wzbogacony o składniki nawilżające. Do tego typu cery należy zawsze wybierać podkłady z filtrem UV. Promieniowanie słoneczne źle wpływa na taką skórę i zaostrza zaczerwienienie. Jeśli fluid nie posiada filtra, to trzeba zadbać o zastosowanie, pod niego odpowiedniego kremu, lub bazy posiadającej zabezpieczenie przez promieniowaniem UV. Można też zastosować krem BB lub CC, które często posiadają taką ochronę.

Podkład do cery dojrzałej powinien posiadać formułę, która jednocześnie nawilży, odżywi i optycznie wygładzi powierzchnię skóry. Dobrym wyborem będzie podkład nawilżający lub rozświetlający, dodający skórze zdrowego blasku charakterystycznego dla młodych osób. Ważne, by był lekki i nie osadzał się w zmarszczkach, ale jednocześnie zapewnił odpowiednie krycie. Warto szukać kosmetyku który zawiera w składzie kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu peptydy, witaminę E,witaminę C lub koenzym Q10. Te substancje zapewnią nawilżenie i odżywienie skóry, wspomogą walkę z utratą jędrności i zredukują widoczność zmarszczek.

strukturę skóry

Wybór tonacji i koloru podkładu

Pierwszym krokiem do znalezienia najlepszego podkładu jest ustalenie jaką tonację ma nasza cera. Wyróżniamy 3 jej rodzaje: ciepłą, chłodną i neutralną. Żeby określić do której z tych kategorii należymy, wystarczy pooglądać swoje żyły na wewnętrznej stronie nadgarstka lub wykonać test białej kartki.

Żyłki niebieskie lub fioletowe oznaczają, że pododcień skóry jest chłodny. Lepiej jest w takim przypadku wybrać podkład z domieszką różu. Żyłki w kolorze zielonym, lub oliwkowym oznaczają, że skóra ma ciepły pododcień i pasują do niej podkłady w odcieniach żółtych. Będzie on również właściwy w przypadku przebarwień, które łatwiej tym kolorem zamaskować. Posiadanie żyłek w obu kolorach, oznacza, że pododcień cery jest neutralny. W tym przypadku odpowiedni może być podkład w każdej z wersji podtonów. Jego wybór zależy od osobistych preferencji.

Jeśli jeszcze macie wątpliwości, zróbcie dodatkowo test białej kartki. Należy przyłożyć ją do twarzy w świetle dziennym. Jeśli cera wydaje się żółta to jej ton jest ciepły. A jeśli różowa to chłodny. W przypadku, kiedy trudno jest ocenić, prawdopodobnie skóra ma odcień neutralny.

Podkłady do każdej z tonacji, oznaczone są na opakowaniu inną literą i mają różne nazwy:

  • do tonacji ciepłej pasują podkłady z żółtym pigmentem o nazwach: warm, gold, honey, peach, które mają oznaczenie literą W (Warm);

  • przewagę pigmentów różowych ma tonacja chłodna, oznaczona literą C (Cool) i obejmuje odcienie o nazwach: porcelain, ivory, cool, rose, sand, beige;

  • tonacja neutralna oznaczona jest literą N (Neutral) i ma w nazwie wyrazy : nude, shell, cashmere lub połączenia typu honey beige, gold sand, rose vanilla.

Kiedy znamy już tonację naszej skóry, kolejnym krokiem jest dobór koloru podkładu. Szukajmy takiego, którego odcień jest jak najbardziej zbliżony do naturalnego kolorytu skóry. Jest to kluczowe dla uzyskania jednolitego wyglądu cery i stworzenia pięknego makijażu. Zbyt jasny kolor nada twarzy zmęczony, nienaturalny wygląd, a zbyt ciemny — wyostrzy rysy twarzy, doda lat i uwypukli zmarszczki. Dlatego dokonując wyboru warto wybrać się do drogerii i poprosić o próbki wstępnie wybranych odcieni podkładów. Należy nanieść pasek każdego koloru, od dolnej części policzka, przez szczękę aż do szyi i ustalić, który najlepiej stapia się z cerą. Potem trzeba odczekać kilka minut i ponownie przyjrzeć się, czy kolor nie zmienił się wskutek utleniania składników i wnikania podkładu w skórę.

Ważne, by testy przeprowadzić w świetle dziennym i dostosować odcień podkładu do aktualnego stanu skóry. Musimy uwzględnić, że koloryt cery ulega zmianie w zależności od pory roku. Zimą najczęściej potrzebujemy jaśniejszego podkładu, a latem, kiedy jesteśmy opaleni, lepszym wyborem może być odcień ciemniejszy.

Jak aplikować podkład?

Nie tylko wybór podkładu decyduje o perfekcyjnym makijażu. Istotny jest też sposób jego aplikacji, a wcześniej, odpowiednie przygotowanie skóry. Zanim nałoży się podkład, skórę trzeba oczyścić, stonizować i nałożyć bazę odpowiednią do rodzaju cery. Do rozprowadzenia podkładu można użyć różnych narzędzi, takich jak pędzle, gąbeczki, czy nawet opuszki palców. By uzyskać nieskazitelny wygląd skóry, należy zacząć od nałożenia niewielkiej ilość produktu i stopniowo zwiększać jego ilość jeśli skóra tego wymaga. Jednorazowe nałożenie na problematyczne miejsca zbyt dużej ilości produktu, da nieestetyczny efekt maski. Lepiej budować krycie i stopniowo zasłaniać niedoskonałości. Do tego celu najlepiej użyć zmoczonej gąbki. Chłonie wtedy mniej produktu, a podkład gładko rozprowadza się na skórze i doskonale ją kryje. Na koniec, by przedłużyć trwałość makeupu i zapobiec świeceniu się skóry, należy oprószyć twarz wybranym pudrem.

Jak wynika z powyższego artykułu, trzeba się troszkę natrudzić, by właściwie dobrać podkład i nauczyć się go używać. Warto się troszkę wysilić, bo jak już to zrobimy, będziemy cieszyć się ładnym makijażem przez całe lata.

Udostępnij artykuł:
STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES

Korzystamy z plików cookies w celu dostosowania serwisu do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Akceptuję pliki cookies